US Senator | |||
. | Votes | % of votes counted | |
Marco Rubio (REP) | 79597 | 50.04 | |
Kendrick B. Meek (DEM) | 33849 | 21.28 | |
Alexander Andrew Sni (LBT) | 888 | 0.56 | |
Bernie DeCastro (CPF) | 147 | 0.09 | |
Sue Askeland (NPA) | 533 | 0.34 | |
Bruce Ray Riggs (NPA) | 121 | 0.08 | |
Bobbie Bean (NPA) | 163 | 0.1 | |
Rick Tyler (NPA) | 256 | 0.16 | |
Charlie Crist (NPA) | 43213 | 27.17 | |
Lewis Jerome Armstro (NPA) | 125 | 0.08 | |
Write-In | 177 | 0.11 | |
Totals: | 159069 |
US Representative District 3 | |||
. | Votes | % of votes counted | |
Michael "Mike" Yost (REP) | 1978 | 50.16 | |
Corrine Brown (DEM) | 1815 | 46.03 | |
Terry Martin-Back (NPA) | 150 | 3.8 | |
Totals: | 3943 |
US Representative District 7 | |||
. | Votes | % of votes counted | |
John L. Mica (REP) | 55228 | 63.15 | |
Heather Beaven (DEM) | 32226 | 36.85 | |
Totals: | 87454 |
US Representative District 24 | |||
. | Votes | % of votes counted | |
Sandra "Sandy" Adams (REP) | 37184 | 57.36 | |
Suzanne Kosmas (DEM) | 27462 | 42.37 | |
Write-In | 175 | 0.27 | |
Totals: | 64821 |
Governor and Lieutenant Governor | |||
. | Votes | % of votes counted | |
Scott/Carroll (REP) | 76923 | 48.79 | |
Sink/Smith (DEM) | 73651 | 46.72 | |
Allen/Zanni (IDP) | 4305 | 2.73 | |
Arth/Krulick (NPA) | 1042 | 0.66 | |
Khavari/Richardson (NPA) | 202 | 0.13 | |
Reed/Waldo (NPA) | 626 | 0.4 | |
Imperato/Behm (NPA) | 454 | 0.29 | |
Write-In | 456 | 0.29 | |
Totals: | 157659 |
Attorney General | |||
. | Votes | % of votes counted | |
Pam Bondi (REP) | 85832 | 55.33 | |
Dan Gelber (DEM) | 63150 | 40.71 | |
Jim Lewis (NPA) | 6154 | 3.97 | |
Totals: | 155136 |
Chief Financial Officer | |||
. | Votes | % of votes counted | |
Jeff Atwater (REP) | 86856 | 57.09 | |
Loranne Ausley (DEM) | 58750 | 38.62 | |
Ken Mazzie (NPA) | 2836 | 1.86 | |
Tom Stearns (NPA) | 3693 | 2.43 | |
Totals: | 152135 |
Commissioner of Agriculture | |||
. | Votes | % of votes counted | |
Adam H. Putnam (REP) | 85634 | 55.86 | |
Scott Maddox (DEM) | 58417 | 38.11 | |
Ira Chester (TEA) | 5774 | 3.77 | |
Thad Hamilton (NPA) | 3474 | 2.27 | |
Totals: | 153299 |
State Senator District 8 | |||
. | Votes | % of votes counted | |
John Thrasher (REP) | 8744 | 60.6 | |
Deborah Gianoulis (DEM) | 5646 | 39.13 | |
Write-In | 38 | 0.26 | |
Totals: | 14428 |
State Senator District 20 | |||
. | Votes | % of votes counted | |
Alan Hays (REP) | 25799 | 58.87 | |
Eunice Garbutt (DEM) | 18028 | 41.13 | |
Totals: | 43827 |
State Representative District 25 | |||
. | Votes | % of votes counted | |
Larry Metz (REP) | 5191 | 57.26 | |
Frank Layne Wood (DEM) | 3875 | 42.74 | |
Totals: | 9066 |
State Representative District 26 | |||
. | Votes | % of votes counted | |
Fred Costello (REP) | 32775 | 60.26 | |
Tim Huth (DEM) | 21612 | 39.74 | |
Totals: | 54387 |
State Representative District 27 | |||
. | Votes | % of votes counted | |
Dwayne L. Taylor (DEM) | 17462 | 58.26 | |
Christopher Kennedy (NPA) | 12512 | 41.74 | |
Totals: | 29974 |
State Representative District 28 | |||
. | Votes | % of votes counted | |
Dorothy L. Hukill (REP) | 42034 | 95.36 | |
Write-In | 2044 | 4.64 | |
Totals: | 44078 |
State Representative District 33 | |||
. | Votes | % of votes counted | |
Jason Brodeur (REP) | 1835 | 57.98 | |
Leo Cruz (DEM) | 1196 | 37.79 | |
Franklin Perez (LBT) | 134 | 4.23 | |
Totals: | 3165 |
Supreme Court Canady | |||
. | Votes | % of votes counted | |
YES | 90016 | 67.64 | |
NO | 43064 | 32.36 | |
Totals: | 133080 |
Supreme Court Labarga | |||
. | Votes | % of votes counted | |
YES | 75496 | 57.09 | |
NO | 56754 | 42.91 | |
Totals: | 132250 |
Supreme Court Perry | |||
. | Votes | % of votes counted | |
YES | 79129 | 59.89 | |
NO | 52985 | 40.11 | |
Totals: | 132114 |
Supreme Court Polston | |||
. | Votes | % of votes counted | |
YES | 86776 | 66.32 | |
NO | 44075 | 33.68 | |
Totals: | 130851 |
Court of Appeal Cohen | |||
. | Votes | % of votes counted | |
YES | 84071 | 64.9 | |
NO | 45463 | 35.1 | |
Totals: | 129534 |
Court of Appeal Griffin | |||
. | Votes | % of votes counted | |
YES | 85969 | 66.28 | |
NO | 43739 | 33.72 | |
Totals: | 129708 |
Court of Appeal Jacobus | |||
. | Votes | % of votes counted | |
YES | 84056 | 65.02 | |
NO | 45229 | 34.98 | |
Totals: | 129285 |
Court of Appeal Monaco | |||
. | Votes | % of votes counted | |
YES | 87155 | 66.87 | |
NO | 43172 | 33.13 | |
Totals: | 130327 |
Court of Appeal Torpy | |||
. | Votes | % of votes counted | |
YES | 85270 | 65.98 | |
NO | 43969 | 34.02 | |
Totals: | 129239 |
Circuit Court Judge Group 5 | |||
. | Votes | % of votes counted | |
Dennis Craig | 68963 | 54.4 | |
Joe Horrox | 57809 | 45.6 | |
Totals: | 126772 |
Circuit Court Judge Group 10 | |||
. | Votes | % of votes counted | |
Scott DuPont | 63415 | 52.33 | |
Don Holmes | 57777 | 47.67 | |
Totals: | 121192 |
School Board 3 | |||
. | Votes | % of votes counted | |
Sharon Luebbers | 14921 | 49.33 | |
Stan Schmidt | 15327 | 50.67 | |
Totals: | 30248 |
County Council At Large | |||
. | Votes | % of votes counted | |
Joyce Cusack | 72421 | 53.21 | |
Margie M. Patchett | 63691 | 46.79 | |
Totals: | 136112 |
County Council 3 | |||
. | Votes | % of votes counted | |
Joie Alexander | 17465 | 56.04 | |
George Trovato | 13701 | 43.96 | |
Totals: | 31166 |
Pierson Council Seat 1 | |||
. | Votes | % of votes counted | |
James T. Peterson | 222 | 59.04 | |
Tony Ramos | 154 | 40.96 | |
Totals: | 376 |
Lake Helen Commissioner Seat 4 | |||
. | Votes | % of votes counted | |
Louis T. Benton, III | 482 | 48.83 | |
Cameron Lane | 505 | 51.17 | |
Totals: | 987 |
DeBary Council Seat 1 | |||
. | Votes | % of votes counted | |
Christopher Carson | 3915 | 59.12 | |
Michael Alex Kolba | 2707 | 40.88 | |
Totals: | 6622 |
DeBary Council Seat 2 | |||
. | Votes | % of votes counted | |
Nick Koval | 4609 | 69 | |
Bill Long | 2071 | 31 | |
Totals: | 6680 |
DeBary Council Seat 3 | |||
. | Votes | % of votes counted | |
Lita Handy-Peters | 3068 | 46.58 | |
Dan Hunt | 3518 | 53.42 | |
Totals: | 6586 |
Deltona Mayor | |||
. | Votes | % of votes counted | |
John Masiarczyk | 12314 | 58.52 | |
David Santiago | 8729 | 41.48 | |
Totals: | 21043 |
Deltona Commissioner District 3 | |||
. | Votes | % of votes counted | |
Heidi Herzberg | 1543 | 54.7 | |
Heather Joy Mitchell | 1278 | 45.3 | |
Totals: | 2821 |
Deltona Commissioner District 5 | |||
. | Votes | % of votes counted | |
Janet Deyette | 1659 | 44.74 | |
Fred Lowry | 2049 | 55.26 | |
Totals: | 3708 |
Ormond Beach Mayor | |||
. | Votes | % of votes counted | |
Lori M. Gillooly | 6985 | 45.71 | |
Ed Kelley | 8295 | 54.29 | |
Totals: | 15280 |
Ormond Beach Commissioner Zone 1 | |||
. | Votes | % of votes counted | |
Alan Burton | 1570 | 41.1 | |
Greg Scull | 667 | 17.46 | |
James Stowers | 1583 | 41.44 | |
Totals: | 3820 |
Ormond Beach Commissioner Zone 3 | |||
. | Votes | % of votes counted | |
Rick Boehm | 2424 | 50.59 | |
Mike Scudiero | 2367 | 49.41 | |
Totals: | 4791 |
Holly Hill Mayor | |||
. | Votes | % of votes counted | |
Roy Johnson | 1427 | 53.49 | |
Roland D. Via | 1241 | 46.51 | |
Totals: | 2668 |
Daytona Beach Commissioner Zone 1 | |||
. | Votes | % of votes counted | |
Edith Shelley | 1523 | 62.29 | |
Ruth Trager | 922 | 37.71 | |
Totals: | 2445 |
Daytona Beach Commissioner Zone 3 | |||
. | Votes | % of votes counted | |
Shiela McKay-Vaughan | 864 | 44.33 | |
Kelly White | 1085 | 55.67 | |
Totals: | 1949 |
Daytona Beach Shores Mayor | |||
. | Votes | % of votes counted | |
Paul deMange | 713 | 35.09 | |
Harry Jennings | 1319 | 64.91 | |
Totals: | 2032 |
Daytona Beach Shores Council Seat 1 | |||
. | Votes | % of votes counted | |
Robert G. Pascoe | 622 | 33.19 | |
Peggy Rice | 1252 | 66.81 | |
Totals: | 1874 |
Daytona Beach Shores Council Seat 3 | |||
. | Votes | % of votes counted | |
Billie Wheeler | 1359 | 72.63 | |
Molly Zurheide | 512 | 27.37 | |
Totals: | 1871 |
South Daytona Council Seat 3 | |||
. | Votes | % of votes counted | |
Lisa L. O\'Neal | 1948 | 56.68 | |
Ralph G. Schoenherr | 1489 | 43.32 | |
Totals: | 3437 |
Ponce Inlet Council Seat 2 | |||
. | Votes | % of votes counted | |
Kris Derr | 900 | 51.49 | |
Mary E. Hoss | 848 | 48.51 | |
Totals: | 1748 |
Ponce Inlet Council Seat 4 | |||
. | Votes | % of votes counted | |
Barbara C. Davis | 972 | 54.95 | |
Gary M. Swanhart | 797 | 45.05 | |
Totals: | 1769 |
Edgewater Mayor | |||
. | Votes | % of votes counted | |
Mike Thomas | 3288 | 53.24 | |
Dennis Vincenzi | 2888 | 46.76 | |
Totals: | 6176 |
Edgewater Council District 1 | |||
. | Votes | % of votes counted | |
James P. Brown | 2180 | 39.29 | |
Justin A. Kennedy | 3368 | 60.71 | |
Totals: | 5548 |
Edgewater Council District 3 | |||
. | Votes | % of votes counted | |
Mike Ignasiak | 2986 | 52.46 | |
Ben Wagner | 2706 | 47.54 | |
Totals: | 5692 |
State Amendment 1 | |||
. | Votes | % of votes counted | |
YES | 80541 | 54.59 | |
NO | 67006 | 45.41 | |
Totals: | 147547 |
State Amendment 2 | |||
. | Votes | % of votes counted | |
YES | 121119 | 79.95 | |
NO | 30372 | 20.05 | |
Totals: | 151491 |
State Amendment 4 | |||
. | Votes | % of votes counted | |
YES | 53659 | 35.55 | |
NO | 97265 | 64.45 | |
Totals: | 150924 |
State Amendment 5 | |||
. | Votes | % of votes counted | |
YES | 93264 | 62.76 | |
NO | 55333 | 37.24 | |
Totals: | 148597 |
State Amendment 6 | |||
. | Votes | % of votes counted | |
YES | 94312 | 63.58 | |
NO | 54013 | 36.42 | |
Totals: | 148325 |
State Amendment 8 | |||
. | Votes | % of votes counted | |
YES | 82322 | 54.82 | |
NO | 67857 | 45.18 | |
Totals: | 150179 |
Statewide Advisory Referendum | |||
. | Votes | % of votes counted | |
YES | 103298 | 70.41 | |
NO | 43413 | 29.59 | |
Totals: | 146711 |
School Board Referendum | |||
. | Votes | % of votes counted | |
YES | 89167 | 61.13 | |
NO | 56700 | 38.87 | |
Totals: | 145867 |
Edgewater Amendment 1 | |||
. | Votes | % of votes counted | |
YES | 3120 | 50.22 | |
NO | 3093 | 49.78 | |
Totals: | 6213 |
Edgewater Amendment 2 | |||
. | Votes | % of votes counted | |
YES | 3314 | 53.07 | |
NO | 2930 | 46.93 | |
Totals: | 6244 |